Wprowadzanie nowej karmy u czworonoga
Może być prostym lub nieco skomplikowanym procesem. Przebieg zmiany diety zależy w dużej mierze od reakcji organizmu zwierzęcia. U psów może być podobnie jak u ludzi – zmieniając drastycznie dietę możemy wywołać bóle brzucha czy biegunki. Zwierzęta są również często przywiązane do swoich nawyków żywieniowych i mogą być wybredne w stosunku do nowej karmy. Zmieniając dietę pupila musimy pamiętać o kilku bezwzględnych kwestiach, które pomogą zminimalizować możliwość występowania problemów żołądkowych lub niechęci do jedzenia. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które pomogą w tym procesie.
Stopniowo mieszaj nową karmę z tą, którą obecnie podajesz
Nagła zmiana diety może być szokująca dla układu pokarmowego psa. Ważne jest, aby stopniowo i powoli wprowadzać nową karmę. Dzięki temu flora jelitowa czworonoga będzie miała dużo czasu, aby przyzwyczaić się i zaakceptować skład nowego pożywienia. Poniżej przedstawiamy przykład wprowadzenia nowej diety u psa w 10 dni. W pierwszych trzech dniach podawaj 25% nowej karmy i 75% starej. W dniach 4-6 podawaj 50% nowej karmy i 50% starej. W dniach 7-9 podawaj 75% nowej karmy i 25% starej. Od 10 dnia podawaj psu już tylko nową karmę. Wydłuż proces wprowadzania nowej karmy jeżeli zauważysz u pupila problemy żołądkowe.
Obserwuj reakcję swojego psa
W trakcie wprowadzania nowej karmy obserwuj reakcję organizmu swojego psa. Zwróć uwagę czy pupil ma apetyt i czy występują jakiekolwiek problemy, takie jak biegunka lub wymioty. Jeżeli zauważysz negatywne reakcje to spróbuj zmniejszyć ilość podawanej karmy lub skonsultuj się z weterynarzem.
Daj pupilowi czas na zmianę
Niektóre psy potrzebują więcej czasu, aby przestawić się na nową karmę. Bądź cierpliwy i daj swojemu przyjacielowi wystarczająco dużo czasu na akceptację i przyzwyczajenie się do nowego smaku i nowego składu.
Skorzystaj z konsultacji u dietetyka zwierzęcego lub weterynarza
Jeżeli nie chcesz samodzielnie zmieniać pupilowi karmy, to warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub weterynarzem. Takie osoby powinny zalecić odpowiednią dietę biorąc pod uwagę specyficzne potrzeby i warunki zdrowotne Twojego psa. To także dobra praktyka jeżeli chodzi o udzielenie wskazówek na temat żywienia i stopniowego wprowadzania zwierzakowi nowej diety.
Unikaj nagłych zmian
Staraj się unikać nagłych zmian w diecie swojego zwierzaka, chyba że jest to konieczne ze względów zdrowotnych. Drastyczna zmiana diety może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych i niechęci do jedzenia. Zawsze staraj się wprowadzać nowy pokarm stopniowo, aby zminimalizować ryzyko takich problemów.
Pokarm pupila powinien być dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Psy potrzebują zróżnicowanej diety, która dostarczy prawidłową ilość węglowodanów, białek i tłuszczów. Pamiętaj, że w żywieniu zwierzęcia niezbędne są również mikroelementy, makroelementy oraz witaminy. Gdy dany pies ma niedobory lub jakiekolwiek dolegliwości, to niezbędne dla psa mogą okazać się suplementy. Dodatkowe wsparcie może wspomóc organizm pupila i jego zdrowie. Zastanawiasz się nad suplementacją u swojego czworonoga? Sprawdź nasz kompleksowy suplement dla psów Animasto Complex . Wprowadzanie nowej karmy dla naszego zwierzaka może wymagać trochę cierpliwości i eksperymentowania, ale z powyższymi wskazówkami powinno być to łatwiejsze. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, dlatego ważne jest obserwowanie i dostosowanie procesu wprowadzania nowej diety do jego indywidualnych potrzeb.